Shutterstock & Lotte Fredslund

Olisiko lentoliskon kyytiin voinut hypätä?

Jos lentoliskoja olisi yhä olemassa, joku saattaisi keksiä lennättää ihmisiä niillä. Voisiko yritys onnistua?

Kaikkien aikojen suurimmat lentävät eläimet hallitsivat ilmatilaa vielä 66 miljoonaa vuotta sitten.

Valtava lentolisko Quetzalcoatlus northropi oli yhtä pitkä kuin kirahvi, ja sen siipiväli oli peräti 11 metriä eli sama kuin Cessna-pienkoneen. Isojen siipiensä ansiosta laji pystyi lentämään noin 130 kilometrin tuntinopeudella ja nousemaan viiden kilometrin korkeuteen.

Pituudestaan huolimatta lentolisko oli suhteellisen kevyt. Keuhkojen lisäksi sillä oli ilmaa solakassa vartalossaan useissa onteloissa. Osa luista sisälsi enemmän ilmaa kuin luuydintä. Ilman osuus saattoi olla 90 prosenttia.

Ilman täyttämä lentolisko painoi vain 200–250 kiloa. Samanpituisella kirahvilla on painoa noin 1 900 kiloa.

Quetzalcoatlus olisi ehkä voinut lennättää lapsia

Jos lentoliskon kyytiin olisi hypännyt 80 kiloa painava henkilö, sen paino olisi kasvanut noin 40 prosenttia. Kuorman takia eläimen olisi ollut vaikea lentää, jos se olisi ylimalkaan noussut siivilleen.

Kyydissä oleva ihminen olisi myös huonontanut lento-ominaisuuksia rajusti.

Ylimääräinen paino ja ilmanvastus olisivat vaikeuttaneet lentämistä huomattavasti. Niinpä jos Quetzalcoatlus northropi -yksilöitä olisi vielä olemassa, ne tuskin voisivat lennättää muita kuin lapsia.