Vielä 50 vuotta sitten planeettatutkijat pitivät Marsia elottomana ja kylmänä kiviaavikkona, jossa elämää ei ollut voinut syntyä koskaan.
Käsitys muuttui sen jälkeen, kun yhdysvaltalaiset Viking-luotaimet alkoivat lähettää Marsista kuvia vuonna 1976. Niistä kävi hyvin ilmi, että planeetalla oli ollut meriä, järviä ja jokia.
Siellä, missä esiintyy nestemäistä vettä, voi olla myös elämää, ja niinpä Mars alkoi kiinnostaa tutkijoita, jotka yrittävät löytää vastauksen yhteen tieteen perimmäisistä kysymyksistä: Onko elämää syntynyt muuallakin kuin Maassa?
Viking-pari on saanut paljon seuraajia. Luotainten lisäksi Marsia on tutkittu satelliiteilla ja mönkijöillä, ja monet löydöt vihjaavat, että punaisella planeetalla on todellakin esiintynyt elämää jossain muodossa. Ja ehkä sitä esiintyy vieläkin. Seuraavat viisi merkkipaalua kuvaavat hyvin, kuinka vaativaa elämän etsintä Marsista on.