Kun syöpäpotilaan solunsalpaajahoito päättyy, häntä ei yleensä voida julistaa lopullisesti parantuneeksi, vaikka kasvainta ei enää erottuisi kuvissa.
Potilas joutuu käymään säännöllisesti kontrolleissa, joilla varmistetaan, ettei syöpä uusiudu. Tämä koskee etenkin potilaita, joilla syöpä on ollut virtsarakossa, imusolmukkeissa tai munasarjoissa.
Tutkijat ovat tienneet pitkään, että jotkin syöpätyypit vaipuvat eräänlaiseen horrokseen, jolloin syöpäsolut voivat pitää matalaa profiilia vuosikausia ja lähteä sitten taas kasvamaan.
Nyt tutkimus on paljastanut, että yksi keskeisistä horrostamisen mekanismeista löytyy kaikista syöpäsoluista.
Havainto herättää toivoa siitä, että voitaisiin kehittää yksi ainoa hoito, joka tuhoaisi kaikenlaiset kasvaimet kerralla.