Äiti ja lapsi vaihtavat soluja raskauden aikana

Raskaana oleva nainen voi saada istukan välityksellä sikiöltä kantasoluja, ja nämä solut voivat korjata naisen kudosvaurioita.

Raskauden aikana äiti ja lapsi vaihtavat keskenään soluja istukan kautta.

Tutkimusten mukaan jopa 80 prosentilla vastikään pojan synnyttäneistä naisista on soluja, joissa on miehen sukupuolikromosomi Y. Tämä on nimenomaan peräisin lapselta.

Monta sukupolvea yhdessä yksilössä

Valtaosa soluista kiertää äidin veressä, joten immuunijärjestelmä poistaa ne muutamassa tunnissa.

Jotkin solut voivat kuitenkin asettua äidin elimistöön ja kehittyä siinä hänen erottamattomaksi osakseen.

Lisäksi lapsi omii joissakin tapauksissa äitinsä soluja ja saattaa jopa välittää ne jälkeläisilleen.

Näin jokaisella yksilöllä on useiden eri sukupolvien soluja.

Solut voivat auttaa korjaamaan elimiä

Tutkimalla ihmisiä ja tekemällä kokeita rotilla on saatu selville, että muun muassa äidin maksa, munuaiset ja kilpirauhanen voivat sisältää lapsen soluja ja että nämä toimivat niissä äidin omien solujen tavoin.

Todennäköisesti kantasolut ovat kulkeutuneet istukan kautta niihin elimiin, joissa on ollut vaurioita.

Sikiön kantasolut ovat tulleet korjaamaan niitä ja kehittyneet juuri niiksi solutyypeiksi, joita elimien kunnostus on vaatinut.

Luonnon oma kantasoluhoito

Odottava äiti voi vastaanottaa kantasoluja sikiöltä istukan kautta. Kantasolut kulkeutuvat äidin elimiin, kuten maksaan tai munuaisiin, ja korjaavat niiden kudosvaurioita.

Toisin sanoen raskaus voi merkitä naiselle myös luonnollista kantasoluhoitoa.

© S. GSCHMEISSNER/SPL/Getty images, Mikkel Juul Jensen

Raskauden aikana äiti voi saada istukan kautta sikiöltä kantasoluja, jotka korjaavat vaikkapa maksaa, munuaisia tai kilpirauhasta.

© S. GSCHMEISSNER/SPL/Getty images, Mikkel Juul Jensen

Synnytyksen jälkeen sekä äidillä että lapsella on toistensa soluja.

© S. GSCHMEISSNER/SPL/Getty images, Mikkel Juul Jensen

Kun jälkeläinen itse tulee raskaaksi, hänellä on kolmen sukupolven soluja.

Solut voivat aiheuttaa autoimmuunisairauksia

Äidin ja sikiön välinen solujen vaihto saattaa aiheuttaa autoimmuunisairauksia, jos äidin immuunijärjestelmä hyökkää vierasperäisten solujen kimppuun.

Tutkimuksessa, johon osallistuvat 20 naista olivat sairastuneet pojan synnytettyään kilpirauhassairauteen, löydettiin 12 osallistujalta miespuolisia soluja.

Niiltä kahdeksalta naisella, joiden kilpirauhanen toimi täysin normaalisti, ei sen sijaan löytynyt pienintäkään merkkiä miespuolisista soluista.