Tutkijat ovat mitanneet pupillit ja testanneet ÄO:n yli 500 ihmiseltä Atlantan alueella Yhdysvalloissa.
Tasoitettuaan iän aiheuttamat erot – vanhoilla ihmisillä on pienemmät pupillit – tutkijat totesivat selkeän yhteyden testitulosten ja keskimääräisen pupillikoon välillä.
Parhaiten ÄO-testissä selviytyneillä oli suuremmat pupillit kuin niillä, joiden suoritus ei ollut erityisen hyvä.
ÄO-testissä huipputuloksen saaneiden pupillit olivat niin paljon suuremmat kuin heikoimmin suoriutuneiden, että eron pystyi selvästi havaitsemaan jo paljain silmin.
Sama alue ohjaa pupilleja ja oppimiskykyä
Tutkimuksen tekijät selittävät yhteyttä sillä, että pupillien laajenemista ja supistumista ohjaa locus coeruleus -niminen aivoalue eli sinitumake.
Pienellä aivorungon yläosassa sijaitsevalla keskuksella on hermoyhteyksiä laajalti muualle aivoihin.
Sinitumake säätelee noradrenaliini-hormonia, joka toimii hermoston välittäjäaineena ja jolla on olennainen osuus etenkin oppimisessa mutta myös muistamisessa, keskittymisessä ja aistihavainnoissa.
Yhdysvaltalaistutkijoiden mukaan suuripupillisten ihmisten sinitumake on todennäköisesti keskimääräistä paremmin kehittynyt. Siten se voi paremmin ohjata sekä pupilleja että niitä aivotoimintoja, jotka usein yhdistetään korkeaan älykkyysosamäärään.