Onko nallekarkissa siannahkaa

Onko nallekarkissa siannahkaa?

Viinikumi saa hyytelömäisen koostumuksensa liivatteesta, jota tehdään keitetystä siannahasta ja naudanluista. Karkkeja napostellessasi et silti maista, että niissä on eläinperäisiä aineita.

keskiviikko 8. kesäkuuta 2016

Nallekarkeissa ja muissa viinikumista valmistetuissa makeisissa voi hyvinkin olla siannahkaa. Hedelmämakeisissa käytetään usein liivatetta antamaan niille hyytelömäinen rakenne.

Liivate valmistetaan teurasjätteistä, yleensä sian tai naudan nahasta, suolista, luista tai jänteistä.

Liivatteen sijasta voidaan käyttää kasviperäisiä hyytelöimisaineita, kuten pektiiniä tai arabikumia.

Tiesitkö tämän viinikumista?

? Mitä enemmän viinikumia voi venyttää, sitä enemmän liivatetta siinä on. ? Muslimimaissa myytävä viinikumi sisältää naudan osiin perustuvaa liivatetta. ? Kasvissyöjätkin voivat syödä viinikumia. Joidenkin viinikumien valmistuksessa käytetään tärkkelystä tai agar-agaria, jota saadaan trooppisesta levälajista. Lähteet: Toms, Ekstra Bladet, Haribo

Viinikumi sisältää kirvoja

Viinikumiin ei käytetä ainoastaan siannahkaa ja naudanluita.

Myös kirvat ovat viinikumin tärkeä ainesosa, koska niistä saadaan siihen kiiltävä ja suojaava vahamainen kuori.

Lue lisää siitä, mitä kaikkia kummallisia ainesosia elintarvikkeet sisältävät:

Lue tästä

Ehkä sinua kiinnostaa...

TILAA TIETEEN KUVALEHDEN UUTISKIRJE

Voit ladata ilmaisen erikoisnumeron, Uskomattomat aivot, heti, kun olet tilannut uutiskirjeen.

Etkö löytänyt, mitä etsit? Tee haku tästä: