Tutkijoiden epätavalliset työpaikat

Suuri osa tutkimuksesta tehdään työpöydän ääressä, mutta aina tieteen tekeminen ei ole siistiä sisätyötä. Eri puolilla maailmaa on laboratorioita ja tutkimusasemia, joissa olosuhteet, työvälineet tai tutkimuskohteet ovat jollakin tavalla poikkeuksellisia. Osa niistä on kaiken lisäksi hyvin hankalan matkan päässä. Seuraavilla sivuilla esittelemme joitakin epätyypillisiä työpaikkoja.

Aquarius-laboratorio sijaitsee Floridan rannikon edustalla 18 metrin syvyydessä. Siellä paine on melkein kolme kertaa niin suuri kuin veden pinnalla.
B.J. Skerry/National Geographic
Aquarius-laboratorio sijaitsee Floridan rannikon edustalla 18 metrin syvyydessä. Siellä paine on melkein kolme kertaa niin suuri kuin veden pinnalla.

Ilmastotutkimusta merenpohjassa

Floridassa Key Largon vesillä sijaitseva koralliriutta­tukikohta Aquarius on maailman ainoa vedenalainen laboratorio. Se sijaitsee 18 metrin syvyydessä, jossa paine on 2,5 kertaa niin suuri kuin pinnalla. Työ­rupeama kestää 1–2 viikkoa: työmatkat tehdään sukelluspuvussa ja kulku työpaikalle tapahtuu ilmalukon kautta.

Tälle työmaalle tullaan sukelluspuvussa ilmalukon kautta.

Vuodesta 1993 lähtien Aquariuksessa on tutkittu koralliriutan elämää ja ilmastonmuutoksen vaikutuksia mereen. Siellä on myös testattu sukelluslaitteita.

Aquariuksen tutkijat ovat seuranneet vuodesta 1993 lähtien ympäröivän koralli­riutan elämää ja ilmastonmuutoksen aiheuttamia muutoksia meriympäristössä.

Uusi ase viruksia vastaan

Uusi lehti: Lue muun muassa uudesta viruslääkkeestä ja kreikkalaisten demokratiasta, joka perustui orjuuteen.

Ilmainen näytelehti

Lataa itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti. Digitaalisen näytelehden lataus onnistuu, kun olet rekisteröitynyt tieku.fi-sivuston käyttäjäksi.

Tilaa uutiskirje

Tilaa Tieteen Kuvalehden uutiskirje

Gallup

ONGELMA: Mitä haluat kertoa?

Geenitesti paljastaa, millä todennäköisyydellä sairastut vakavaan tautiin.

National Geographic

Uusia taustakuvia!

Tästä voi ladata itsellesi loistavia otoksia tietokoneen taustakuvaksi.

Etsitkö sopivaa syntymäpäivälahjaa?

Anna lahjaksi Tieteen Kuvalehti. Kuuden numeron lahjatilaus maksaa 39 euroa.

Seuraa Avaruusblogia

Lue Tieteen Kuvalehteen kirjoittavien Helle ja Henrik Stubin mietteitä maailmankaikkeudesta.