”Ihmiskunnan energian tarve kasvaa sitä mukaa kuin elintaso nousee yhä useammissa maissa. Ydinvoima ei ole yleisratkaisu, mutta sillä on yhä tärkeä osa maailman energianlähteiden kokonaisuudessa.”
Näin asetteli sanansa Kansainvälisen ydinenergiajärjestön IAEA:n väistyvä puheenjohtaja Mohamed El-Baradei puheessaan energiaministereille tänä vuonna.
Jätteet peruskallioon
Myös käytetyn ydinpolttoaineen varastointiongelman ratkaisuksi on esitetty Suomen – ja Ruotsin – mallia. Vaarallinen radioaktiivinen jäte on tarkoitus sijoittaa peruskallioon louhittaviin luoliin.
Olkiluodon kolmannen reaktorin rakentaminen käynnistyi 2005. Työt ovat viivästyneet, mutta suunnitelmien mukaan laitoksen pitäisi valmistua 2012. Kuva: H. Huovila/AP/Polfoto
Nykyään maailmassa on käytössä 436 ydinreaktoria.
Ne tuottavat 16 prosenttia maailmassa kulutettavasta sähköstä. Monet laitoksista ovat niin vanhoja, että ne poistuvat käytöstä lähiaikoina. Toisaalta monissa maissa suunnitellaan uusia voimaloita. Arvioiden mukaan 25 vuoden päästä 20 prosenttia sähköstä tuotetaan ydinvoimalla.
Uusi lehti: Lue muun muassa uudesta viruslääkkeestä ja kreikkalaisten demokratiasta, joka perustui orjuuteen.
Lataa itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti. Digitaalisen näytelehden lataus onnistuu, kun olet rekisteröitynyt tieku.fi-sivuston käyttäjäksi.
Geenitesti paljastaa, millä todennäköisyydellä sairastut vakavaan tautiin.
Tästä voi ladata itsellesi loistavia otoksia tietokoneen taustakuvaksi.
Anna lahjaksi Tieteen Kuvalehti. Kuuden numeron lahjatilaus maksaa 39 euroa.
Lue Tieteen Kuvalehteen kirjoittavien Helle ja Henrik Stubin mietteitä maailmankaikkeudesta.