Höyhenet tekivät liskon

Viime aikojen merkittävimpiin fossiililöytöihin kuuluu 125 miljoonaa vuotta vanha pienen kasvinsyöjäliskon kivettymä. Siitä on erotettu ihorakenteita, jotka viittaavat höyheniin, vaikka sen lahkon kaikilla muilla jäsenillä nahkaa peittivät suomut tai levyt. Tästä on päätelty, että höyhenpeite oli kaikenlaisilla dinosauruksilla pikemminkin sääntö kuin poikkeus.

Taustamateriaali
Alla on lueteltu artikkelin lähdeaineisto. Lähdeluettelon avulla lukijat voivat halutessaan etsiä lisätietoja.

Toimitus ei anna artikkeleja varten haastateltujen tutkijoiden tai artikkelin kirjoittajien yhteystietoja.

Books:
•Per Christiansen: ”Dinosaurerne i et ny lys”, Gads Forlag, 2003

Magazines:
•Nature, vol 391, 8.1.98., s. 119-120: ”Feathers, filaments and theropod dinosaurs”.
•Nature, vol 391, 8.1.98., s. 147-152: ”An exceptional well-preserved theropod dinosaur from the Yixian Formation in China”.
•Scientific American, marts 2003, s. 60-69: ”Which came first, the feather or the bird?”
•Nature, vol 458, 19.3.09, s. 293-294: ”Fuzzy origins for feathers”.
•Nature, vol 458, 19.3.09, s. 333-336: ”An early Cretaceous heterodontosaurid dinosaur with filamentous integumentary structures”.
•New Scientist 21.3.09, s. 11: ”Were dinosurs all beast of feathers?”

Uusi ase viruksia vastaan

Uusi lehti: Lue muun muassa uudesta viruslääkkeestä ja kreikkalaisten demokratiasta, joka perustui orjuuteen.

Ilmainen näytelehti

Lataa itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti. Digitaalisen näytelehden lataus onnistuu, kun olet rekisteröitynyt tieku.fi-sivuston käyttäjäksi.

Tilaa uutiskirje

Tilaa Tieteen Kuvalehden uutiskirje

Gallup

ONGELMA: Mitä haluat kertoa?

Geenitesti paljastaa, millä todennäköisyydellä sairastut vakavaan tautiin.

National Geographic

Uusia taustakuvia!

Tästä voi ladata itsellesi loistavia otoksia tietokoneen taustakuvaksi.

Etsitkö sopivaa syntymäpäivälahjaa?

Anna lahjaksi Tieteen Kuvalehti. Kuuden numeron lahjatilaus maksaa 39 euroa.

Seuraa Avaruusblogia

Lue Tieteen Kuvalehteen kirjoittavien Helle ja Henrik Stubin mietteitä maailmankaikkeudesta.