Maan uudet asukkaat

Millaisia eläimiä maapallolla on tulevaisuudessa? Kansainvälinen tutkijaryhmä on hahmotellut eläinten kehitystä tieteellisten periaatteiden mukaan ja päätynyt siihen, että Maata asuttavat jossain vaiheessa mm. siivelliset kalat, 120-tonniset kilpikonnat ja maaelämään sopeutuneet pääjalkaiset. Näin luonto vastaa elinolojen muutokseen.

Taustamateriaali
Alla on lueteltu artikkelin lähdeaineisto. Lähdeluettelon avulla lukijat voivat halutessaan etsiä lisätietoja.

Toimitus ei anna artikkeleja varten haastateltujen tutkijoiden tai artikkelin kirjoittajien yhteystietoja.

Books:
The Future is wild - Douglas Dixon & John Adams, 2002

Pdf-tiedostoista

Tämä artikkeli on julkaistu Tieteen Kuvalehdessä.

Oletko rekisteröitynyt käyttäjäksi?
Jos olet rekisteröitynyt sivuston käyttäjäksi, voit ladata itsellesi artikkeleja arkistosta.

Napsauta ”Lataa artikkeli”-painiketta. Jos et ole kirjautunut sivustoon, sinulle tarjotaan mahdollisuuta kirjautua sisään.

Haluatko rekisteröityä käyttäjäksi?
Voit rekisteröityä tästä. Rekisteröityminen on ilmaista. Siihen kuluu vain kaksi minuuttia.


Tekijänoikeudet
Osa pdf-artikkelien kuvista on poistettu tekijänoikeudellisista syistä.

Katso myös Käyttöehdot.

Uusi ase viruksia vastaan

Uusi lehti: Lue muun muassa uudesta viruslääkkeestä ja kreikkalaisten demokratiasta, joka perustui orjuuteen.

Ilmainen näytelehti

Lataa itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti. Digitaalisen näytelehden lataus onnistuu, kun olet rekisteröitynyt tieku.fi-sivuston käyttäjäksi.

Tilaa uutiskirje

Tilaa Tieteen Kuvalehden uutiskirje

Gallup

ONGELMA: Mitä haluat kertoa?

Geenitesti paljastaa, millä todennäköisyydellä sairastut vakavaan tautiin.

National Geographic

Uusia taustakuvia!

Tästä voi ladata itsellesi loistavia otoksia tietokoneen taustakuvaksi.

Etsitkö sopivaa syntymäpäivälahjaa?

Anna lahjaksi Tieteen Kuvalehti. Kuuden numeron lahjatilaus maksaa 39 euroa.

Seuraa Avaruusblogia

Lue Tieteen Kuvalehteen kirjoittavien Helle ja Henrik Stubin mietteitä maailmankaikkeudesta.