Skotlannin talvet ovat 25:n viime vuoden ajan olleet leutoja, ja se näkyy lampaissa. Lontoon Imperial Collegen tutkija Arpat Ozgul kollegoineen on mitannut skotlantilaisen Hirtan saaren villilampaita.
Ne ovat nyt viisi prosenttia pienempiä kuin 25 vuotta sitten. Kehitys on evoluution näkökulmasta takaperoinen, sillä iso koko parantaa eloonjäämismahdollisuuksia. Ennen kehitys kulki toiseen suuntaan, kun pienikokoiset karitsat karsiutuivat jo ensimmäisenä talvena. Viime vuosina talvet ovat kuitenkin olleet niin lämpimiä, että heiveröisetkin karitsat ovat selviytyneet täysikasvuisiksi ja päässeet jatkamaan sukua.
Uusi lehti: Lue muun muassa uudesta viruslääkkeestä ja kreikkalaisten demokratiasta, joka perustui orjuuteen.
Lataa itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti. Digitaalisen näytelehden lataus onnistuu, kun olet rekisteröitynyt tieku.fi-sivuston käyttäjäksi.
Geenitesti paljastaa, millä todennäköisyydellä sairastut vakavaan tautiin.
Tästä voi ladata itsellesi loistavia otoksia tietokoneen taustakuvaksi.
Anna lahjaksi Tieteen Kuvalehti. Kuuden numeron lahjatilaus maksaa 39 euroa.
Lue Tieteen Kuvalehteen kirjoittavien Helle ja Henrik Stubin mietteitä maailmankaikkeudesta.