Antiikin maailman seitsemästä ihmeestä ainoastaan Babylonin riippuvien puutarhojen olemassaolo on epävarmaa. Kuvaukset tarinan mukaan Nebukadressar II:n noin 660 eaa. rakennuttamista puutarhoista perustuvat epävarmoihin lähteisiin. Muut antiikin kuusi ihmettä ovat olleet olemassa.
Nähtävyyksien luetteloinnin aloitti jo historioitsija Herodotos noin 450 eaa. Vanhimman säilyneen luet-telon maailman seitsemästä ihmeestä laati kuitenkin Antipatros Sidonilainen noin 140 eaa. Hän ylisti rakennelmien kokoa, kauneutta ja rakennustekniikkaa.
Antipatroksen jälkeen monet muut ovat listanneet ihmeitä, ja nykyisin tunnettu antiikin ihmeiden luettelo on peräisin renessanssin ajalta. Antiikin ihmeistä jäljellä ovat enää ainoastaan Gizan pyramidit. Muista sen sijaan on muistona pelkästään raunioita tai perustusten osia.

Uusi lehti: Lue muun muassa uudesta viruslääkkeestä ja kreikkalaisten demokratiasta, joka perustui orjuuteen.
Lataa itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti. Digitaalisen näytelehden lataus onnistuu, kun olet rekisteröitynyt tieku.fi-sivuston käyttäjäksi.
Geenitesti paljastaa, millä todennäköisyydellä sairastut vakavaan tautiin.
Tästä voi ladata itsellesi loistavia otoksia tietokoneen taustakuvaksi.
Anna lahjaksi Tieteen Kuvalehti. Kuuden numeron lahjatilaus maksaa 39 euroa.
Lue Tieteen Kuvalehteen kirjoittavien Helle ja Henrik Stubin mietteitä maailmankaikkeudesta.