Olivatko kaikki antiikin ihmeet aikoinaan olemassa?

Mitä muinaisen maailman seitsemälle ihmeelle on tapahtunut?

Seitsemästä ihmeestä nykyisin voi ihailla vain Gizan pyramideja.
Seitsemästä ihmeestä nykyisin voi ihailla vain Gizan pyramideja.

Antiikin maailman seitsemästä ihmeestä ainoastaan Babylonin riippuvien puutarhojen olemassaolo on epävarmaa. Kuvaukset tarinan mukaan Nebukadressar II:n noin 660 eaa. rakennuttamista puutarhoista perustuvat epävarmoihin lähteisiin. Muut antiikin kuusi ihmettä ovat olleet olemassa.

Nähtävyyksien luetteloinnin aloitti jo historioitsija Herodotos noin 450 eaa. Vanhimman säilyneen luet-telon maailman seitsemästä ihmeestä laati kuitenkin Antipatros Sidonilainen noin 140 eaa. Hän ylisti rakennelmien kokoa, kauneutta ja rakennustekniikkaa.

Antipatroksen jälkeen monet muut ovat listanneet ihmeitä, ja nykyisin tunnettu antiikin ihmeiden luettelo on peräisin renessanssin ajalta. Antiikin ihmeistä jäljellä ovat enää ainoastaan Gizan pyramidit. Muista sen sijaan on muistona pelkästään raunioita tai perustusten osia.

Maailman seitsemän ihmettä


  • Uusi ase viruksia vastaan

    Uusi lehti: Lue muun muassa uudesta viruslääkkeestä ja kreikkalaisten demokratiasta, joka perustui orjuuteen.

    Ilmainen näytelehti

    Lataa itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti. Digitaalisen näytelehden lataus onnistuu, kun olet rekisteröitynyt tieku.fi-sivuston käyttäjäksi.

    Tilaa uutiskirje

    Tilaa Tieteen Kuvalehden uutiskirje

    Gallup

    ONGELMA: Mitä haluat kertoa?

    Geenitesti paljastaa, millä todennäköisyydellä sairastut vakavaan tautiin.

    National Geographic

    Uusia taustakuvia!

    Tästä voi ladata itsellesi loistavia otoksia tietokoneen taustakuvaksi.

    Etsitkö sopivaa syntymäpäivälahjaa?

    Anna lahjaksi Tieteen Kuvalehti. Kuuden numeron lahjatilaus maksaa 39 euroa.

    Seuraa Avaruusblogia

    Lue Tieteen Kuvalehteen kirjoittavien Helle ja Henrik Stubin mietteitä maailmankaikkeudesta.