Antonio Damasio

  • Viisas valitsee tunteella

    TK nr. 1/2010 s. 40-43.

    Jos pitää tehdä tärkeä päätös ja on kahden vaiheilla, ongelmalla ei kannata vaivata päätään. Neurologisissa ja psykologisissa tutkimuksissa on saatu tuloksia, jotka viittaavat siihen, että vaikeissa valintatilanteissa kannattaa luottaa enemmän tunteisiin kuin järkeen. Siihen, mitä vaisto sanoo, sisältyy hyvin paljon tiedostamatonta kokemusperäistä tietoa, johon älyllä ei pääse käsiksi.

  • Meissä asuu monta minää

    TK nr. 5/2009 s. 36-39.

    Jopa joka kymmenes psykiatrinen potilas saa Yhdysvalloissa diagnoosin, jonka mukaan hänellä on ainakin kaksi erilaista persoonallisuutta. Sivupersoonien synty ilmeisesti liittyy vaikeisiin traumoihin. Nyt on esitetty, että myös terveet ihmiset vaihtavat minuutensa puolia aina tilanteen mukaan. Tällainen persoonallisuuden vaihto voi olla eduksi.

Uusi ase viruksia vastaan

Uusi lehti: Lue muun muassa uudesta viruslääkkeestä ja kreikkalaisten demokratiasta, joka perustui orjuuteen.

Ilmainen näytelehti

Lataa itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti. Digitaalisen näytelehden lataus onnistuu, kun olet rekisteröitynyt tieku.fi-sivuston käyttäjäksi.

Tilaa uutiskirje

Tilaa Tieteen Kuvalehden uutiskirje

Gallup

ONGELMA: Mitä haluat kertoa?

Geenitesti paljastaa, millä todennäköisyydellä sairastut vakavaan tautiin.

National Geographic

Uusia taustakuvia!

Tästä voi ladata itsellesi loistavia otoksia tietokoneen taustakuvaksi.

Etsitkö sopivaa syntymäpäivälahjaa?

Anna lahjaksi Tieteen Kuvalehti. Kuuden numeron lahjatilaus maksaa 39 euroa.

Seuraa Avaruusblogia

Lue Tieteen Kuvalehteen kirjoittavien Helle ja Henrik Stubin mietteitä maailmankaikkeudesta.