Antiikin roomalaiset eivät suhtautuneet kainostellen miehen sukupuolielimeen – tai ainakaan sen esittämiseen kuvanveistotaiteessa. Arkeologit löysivät tutkiessaan Dietikonissa Sveitsissä sijaitsevaa vanhaa roomalaista maatilaa kaljuksi ajeltua miestä esittävän noin 1 800 vuotta vanhan pronssiveistoksen, jonka päälakeen on ikuistettu erektiossa oleva penis. Veistos oli ehkä ikeen koriste.
Uusi lehti: Tutkijat ja lääkärit etsivät yhä uusia keinoja taistella sydän- ja verisuonitauteja vastaan. Lue lisää numerosta 3.
Tilaus : Lataa itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti. Digitaalisen näytelehden lataus onnistuu, kun olet rekisteröitynyt tieku.fi-sivuston käyttäjäksi.
Geenitesti paljastaa, millä todennäköisyydellä sairastut vakavaan tautiin.
Tästä voi ladata itsellesi loistavia otoksia tietokoneen taustakuvaksi.
Tilaus : Anna lahjaksi Tieteen Kuvalehti. Kuuden numeron lahjatilaus maksaa 39 euroa.
Päätoimittaja on poiminut netistä mielenkiintoisia esityksiä tieteestä. Tutustu valikoituihin otoksiin!