Pienoispatsaan päässä on penis

Antiikin roomalaiset eivät suhtautuneet kainostellen miehen sukupuolielimeen – tai ainakaan sen esittämiseen kuvanveistotaiteessa. Arkeologit löysivät tutkiessaan Dietikonissa Sveitsissä sijaitsevaa vanhaa roomalaista maatilaa kaljuksi ajeltua miestä esittävän noin 1 800 vuotta vanhan pronssiveistoksen, jonka päälakeen on ikuistettu erektiossa oleva penis. Veistos oli ehkä ikeen koriste.

Miten sydäntaudit saadaan laskuun?

Uusi lehti: Tutkijat ja lääkärit etsivät yhä uusia keinoja taistella sydän- ja verisuonitauteja vastaan. Lue lisää numerosta 3.

Ilmainen näytelehti

Tilaus : Lataa itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti. Digitaalisen näytelehden lataus onnistuu, kun olet rekisteröitynyt tieku.fi-sivuston käyttäjäksi.

Tilaa uutiskirje

Tilaa Tieteen Kuvalehden uutiskirje

ONGELMA: Mitä haluat kertoa?

Geenitesti paljastaa, millä todennäköisyydellä sairastut vakavaan tautiin.

National Geographic

Uusia taustakuvia!

Tästä voi ladata itsellesi loistavia otoksia tietokoneen taustakuvaksi.

Etsitkö sopivaa syntymäpäivälahjaa?

Tilaus : Anna lahjaksi Tieteen Kuvalehti. Kuuden numeron lahjatilaus maksaa 39 euroa.

Videoita tieteestä

Päätoimittaja on poiminut netistä mielenkiintoisia esityksiä tieteestä. Tutustu valikoituihin otoksiin!

Gallup