Aurinkopaneeli myötäilee auringon liikkeitä

Aurinkopaneeli toimii tehokkaimmin, kun auringonsäteet osuvat siihen suoraan. Siksi Siemens on kehittänyt Simatic S7-1200 -nimisen valvon­tajärjestelmän, joka säätää paneelin asentoa niin, että siihen osuu mahdollisimman paljon pystysuoria säteitä.

Aurinkopaneeli seuraa aurinkoa. Siksi se kääntyy joka suuntaan.
Siemens AG
Aurinkopaneeli seuraa aurinkoa. Siksi se kääntyy joka suuntaan.

Järjestelmän avulla paneeli voi seurata auringon liikkeitä kaikkina vuoden päivinä paneelin sijaintipaikasta riippumatta. Paneeli kääntyy erittäin tarkasti: suurin poikkeama optimaalisesta asennosta on 0,0003°.

Ohjelmisto on osin kehitetty Yhdysvaltojen hallituksen alaisessa Kansallisessa uusiutuvan energian laboratoriossa. Se perustuu tähtitieteellisten havaintojen, pituus- ja leveysasteiden sekä tarkkojen ajankohtien pohjalta tehtyihin laskelmiin.

Moottorit muuttavat ohjelmiston tiedot liikkeiksi, jotka säätävät paneelin asentoa tasaisin välein. Järjestelmä huolehtii myös siitä, etteivät vierekkäiset paneelit varjosta toisiaan aamulla ja illalla, kun aurinko on matalalla. Lisäksi järjestelmä voidaan ohjelmoida asettamaan paneeli sellaiseen kulmaan, että se on mahdollisimman hyvin suojassa myrskyltä, lumelta, sumulta ja ukkoselta.

Uusi ase viruksia vastaan

Uusi lehti: Lue muun muassa uudesta viruslääkkeestä ja kreikkalaisten demokratiasta, joka perustui orjuuteen.

Ilmainen näytelehti

Lataa itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti. Digitaalisen näytelehden lataus onnistuu, kun olet rekisteröitynyt tieku.fi-sivuston käyttäjäksi.

Tilaa uutiskirje

Tilaa Tieteen Kuvalehden uutiskirje

Gallup

ONGELMA: Mitä haluat kertoa?

Geenitesti paljastaa, millä todennäköisyydellä sairastut vakavaan tautiin.

National Geographic

Uusia taustakuvia!

Tästä voi ladata itsellesi loistavia otoksia tietokoneen taustakuvaksi.

Etsitkö sopivaa syntymäpäivälahjaa?

Anna lahjaksi Tieteen Kuvalehti. Kuuden numeron lahjatilaus maksaa 39 euroa.

Seuraa Avaruusblogia

Lue Tieteen Kuvalehteen kirjoittavien Helle ja Henrik Stubin mietteitä maailmankaikkeudesta.