Ylensyönti lyhentää elämää. Tämän ovat todistaneet niin hiivasienet, sukkulamadot kuin hiiretkin – ja nyt myös kädellisten lahkon edustajat, reesusapinat.
Reesusapina elää vankeudessa keskimäärin 27-vuotiaaksi. Yhdysvaltalaisen Wisconsinin yliopiston tutkijat ovat seuranneet 76 reesusapinan elämää nyt 20 vuoden ajan. Apinoista puolet on saanut syödä mielin määrin. Puolet taas on saanut 30 prosenttia vähemmän energiaa, mutta saman määrän vitamiineja ja hivenaineita. Mielihalujensa mukaan syöneistä 37 prosenttia on jo kuollut. Vähäenergiaisella dieetillä olleiden kuolleisuus on ollut 13 prosenttia.
Pieniruokaiset ovat myös olleet terveempiä. Niiden keskuudessa on esiintynyt puolet vähemmän syöpää ja sydän- ja verisuonitauteja kuin vertailuryhmässä. Yhdelläkään ei ole havaittu diabetesta, kun taas mässäilijöistä sairaus on puhjennut viidellä. Yhdellätoista on sairauden esiaste. Dieetti näkyy myös aivoissa: pieniruokaisilla on enemmän hermokudosta alueilla, jotka liittyvät motoriikkaan, ongelmanratkaisuun ja työmuistiin.
Uusi lehti: Lue muun muassa uudesta viruslääkkeestä ja kreikkalaisten demokratiasta, joka perustui orjuuteen.
Lataa itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti. Digitaalisen näytelehden lataus onnistuu, kun olet rekisteröitynyt tieku.fi-sivuston käyttäjäksi.
Geenitesti paljastaa, millä todennäköisyydellä sairastut vakavaan tautiin.
Tästä voi ladata itsellesi loistavia otoksia tietokoneen taustakuvaksi.
Anna lahjaksi Tieteen Kuvalehti. Kuuden numeron lahjatilaus maksaa 39 euroa.
Lue Tieteen Kuvalehteen kirjoittavien Helle ja Henrik Stubin mietteitä maailmankaikkeudesta.