Ihminen tanssi itselleen kielen

Aivotoiminnan valossa näyttää siltä, että tanssiminen ja puhuminen ovat rinnakkaisia asioita. Suullisen viestintäkyvyn taustalla epäilläänkin olevan jo varhain kehittynyt tanssitaito. Joillakin ihmisillä rytmi ei ole ainoastaan verissä vaan myös perintötekijöissä.

Alla on lueteltu artikkelin lähdeaineisto. Lähdeluettelon avulla lukijat voivat halutessaan etsiä lisätietoja.
Toimitus ei anna artikkeleja varten haastateltujen tutkijoiden tai artikkelin kirjoittajien yhteystietoja.

Magazines:
- Scientific American 7/08, page 79.
- American Journal of Dance Therapy, Vol. 29, No. 2. (1 December 2007), page 109-127.
- PLOS genetics, Vol. 1, 9/05, page 42

Pdf-tiedostoista

Tämä artikkeli on julkaistu Tieteen Kuvalehdessä. Arkiston käyttöoikeus on rekisteröityneillä käyttäjillä. Tieteen Kuvalehden sivuston käyttäjäksi rekisteröityminen on ilmaista. Napsauta ”Lataa artikkeli” -painiketta. Jos et ole kirjautunut sivustoon, pääset tekemään sen. Voit myös rekisteröityä käyttäjäksi.

Osa pdf-artikkelien kuvista on poistettu tekijänoikeudellisista syistä.

Katso myös Käyttöehdot 

Tieteen Kuvalehti 13/2010

Uusi Lehti: Lue muun muassa ilmastonmuutosta hillitsevistä meduusoista, migreenikohtauksen syistä ja tuhotuiksi luulluista seinäluteista, joista on jälleen riesaa.

Tilaa uutiskirje

Tilaa Tieteen Kuvalehden uutiskirje

Gallup

Hiirten ja ihmisten muistia voidaan parantaa geenitekniikalla ja lääkkeillä. Kokeilisitko itse hoitoa?


Numeroina-artikkelit

Tieku: Tiesitkö, että meteorimyrskyn aikana taivaalla saattaa näkyä 20 tähdenlentoa sekunnissa?

2 x Tieteen Kuvalehti + valinnainen lahja = 5,90 €

Tieku: Saat kaksi ensimmäistä lehteä ja valitsemasi lahjan hintaan 5,90 euroa.