Jos tietää olevansa Huntingtonin taudin aiheuttavan geenin kantaja ja on saamassa perheenlisäystä, on mahdollista testata, onko jälkeläinen perinyt geenin. Vain ne lapset voivat sairastua, joiden vanhemmista jommallakummalla on geenivirhe.
Tautimekanismia ei tunneta, mutta sairastuneen lapsilla on 50 prosentin sairastumisriski. Kaikki ne, joilla on geenivirhe, sairastuvat ennen pitkää.
”Rodunjalostusuhkakuvat” ovat sikäli aiheellisia, että perimäanalyysin avulla voidaan kartoittaa niin fyysisten kuin psyykkistenkin ominaisuuksien geneettistä perustaa. Analyyseistä uskotaan kuitenkin olevan apua esimerkiksi riippuvuustutkimukselle. Yhdysvalloissa herätti paljon huomiota kuulovammainen pariskunta, joka halusi saada kuuron lapsen. Syyksi he kertoivat toivovansa, että hän saa jakaa heidän antoisana pitämänsä kokemusmaailman.
Uusi lehti: Tutkijat ja lääkärit etsivät yhä uusia keinoja taistella sydän- ja verisuonitauteja vastaan. Lue lisää numerosta 3.
Tilaus : Lataa itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti. Digitaalisen näytelehden lataus onnistuu, kun olet rekisteröitynyt tieku.fi-sivuston käyttäjäksi.
Geenitesti paljastaa, millä todennäköisyydellä sairastut vakavaan tautiin.
Tästä voi ladata itsellesi loistavia otoksia tietokoneen taustakuvaksi.
Tilaus : Anna lahjaksi Tieteen Kuvalehti. Kuuden numeron lahjatilaus maksaa 39 euroa.
Päätoimittaja on poiminut netistä mielenkiintoisia esityksiä tieteestä. Tutustu valikoituihin otoksiin!