Valashai (Rhincodon typus) on maailman suurin kala. Sen on arvioitu kasvavan jopa 20-metriseksi. Perinteisillä mittausmenetelmillä saadut tulokset ovat kuitenkin osoittautuneet epävarmoiksi.
Valashaiden mittoja on tähän asti arvioitu joko kuvista tai niin, että biologit ovat sukeltaneet haiden parissa. Australialaiset Queenslandin yliopiston tutkijat ovat nyt kehittäneet uuden mittausmenetelmän.
Laserfotogrammetriassa käytetään kamerajärjestelmaä, jossa kaksi vihreää laserosoitinta on sijoitettu 50 sentin päähän toisistaan. Laserien välissä on vedenalaiskamera. Kun sukeltaja on noin viiden metrin päässä valashaista, hän ottaa kuvan, johon piirtyvät myös vihreät laserpisteet. Kun haista otetaan monta kuvaa ja vihreitä pisteitä käytetään mittauspisteinä, saadaan hyvä käsitys kalan mitoista.
Australialaistutkijat kertovat, että uudella menetelmällä mitattuna jotkin valashaiyksilöt näyttävät olevan jopa 50 senttiä arvioitua pitempiä.
Menetelmän toivotaan antavan uutta tietoa myös siitä, miten vanhoiksi valashait voivat elää.
Uusi lehti: Lue muun muassa uudesta viruslääkkeestä ja kreikkalaisten demokratiasta, joka perustui orjuuteen.
Lataa itsellesi ilmaiseksi Tieteen Kuvalehti. Digitaalisen näytelehden lataus onnistuu, kun olet rekisteröitynyt tieku.fi-sivuston käyttäjäksi.
Geenitesti paljastaa, millä todennäköisyydellä sairastut vakavaan tautiin.
Tästä voi ladata itsellesi loistavia otoksia tietokoneen taustakuvaksi.
Anna lahjaksi Tieteen Kuvalehti. Kuuden numeron lahjatilaus maksaa 39 euroa.
Lue Tieteen Kuvalehteen kirjoittavien Helle ja Henrik Stubin mietteitä maailmankaikkeudesta.